Canoe Kayak Canada Announces Selected 2018 National Sprint and Paracanoe Teams

Jun
26
Canoe Sprint
Posted By: Canoe Kayak Canada

OTTAWA, ONTARIO (June 26, 2018) – Canoe Kayak Canada (CKC) is proud to announce the selection of the Junior, U23 and Senior National Sprint and Paracanoe teams that will be representing Canada this summer on the international stage.

“The third set of the National Sprint Team Trials in Montreal was the last opportunity for Canoe Kayak Canada and the High-Performance Committee to finalize the selection of our teams,” explained Graham Barton, Chief Technical Officer at CKC. “Our Canadian athletes have demonstrated impressive performances over the course of the World Cup season and National Team Trials. I am excited about the potential of our teams as they head to their International Championships over the remainder of the competitive season”.

Canadian athletes were selected to compete in one or more competitions to take place later during the summer. The selection was based on the 2018 Selection Criteria published earlier this year on the Canoe Kayak Canada website.

The international canoe sprint competitions include:

ICF 2018 Sprint and Paracanoe Senior World Championships
August 22-25, Montemor O Vehlo, Portugal 

ICF 2018 Sprint U23 and Junior World Championships
July 26-29, Plovdiv, Bulgaria 

2018 Sprint and Paracanoe Pan American Championships
September 13-16, Dartmouth, Canada

2018 Sprint Junior Pan American Championships
September 13-16, Dartmouth, Canada

2018 Olympic Hopes International Regatta
September 14-16, Poznan, Poland

  

SENIOR NATIONAL TEAM

 MEN’S CANOE

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Connor Fitzpatrick Senobe Andreas Dittmer,
Rob Baert
Senior Worlds
Senior Pan American
Mark Oldershaw Burloak Andreas Dittmer,
Scott Oldershaw
Senior Worlds
Senior Pan American
Roland Varga Richmond Hill Andreas Dittmer,
Helen Savin
Senior Worlds
Senior Pan American
Craig Spence Cheema Andreas Dittmer,
Lazslo (Csom) Latorovski,
Mike Kerrivan
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Drew Hodges Rideau Andreas Dittmer Senior Pan American
Stephen Frodsham Rideau Andreas Dittmer Senior Pan American

 

 

WOMEN’S CANOE

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Laurence Vincent-Lapointe Trois-Rivières Jan Kruk,
Mathieu Pelletier
Senior Worlds
Senior Pan American
Hannah MacIntosh Senobe Jan Kruk,
Rob Baert
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Katie Vincent Mississauga Jan Kruk,
Kyle Jeffery
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Nadya Crossman-Serb Toba Jan Kruk,
Jerome Seremak
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Anna Roy-Cyr Lac Beauport Jan Kruk,
Luc Grenier
Senior Pan American
Rowan Hardy-Kavanagh Rideau Jan Kruk Senior Pan American

 

 

MEN’S KAYAK

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Dominik Crête Trois-Rivières Mathieu Pelletier Senior Worlds
Senior Pan American
Mark De Jonge Maskwa Frédéric Jobin,
Jon Pike
Senior Worlds
Senior Pan American
Ryan Cochrane Lac Beauport Frédéric Jobin Senior Worlds
Senior Pan American
Marshall Hughes Cheema Frédéric Jobin,
Mike Kerrivan
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Nicholas Matveev Balmy Beach Frédéric Jobin Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Pierre-Luc Poulin Lac Beauport Frédéric Jobin Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Alexander Scott Maskwa Frédéric Jobin,
Jon Pike
Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Zane Clarke Maskwa Jon Pike U23 Worlds
Senior Pan American
Brian Malfesi Ridge Frédéric Jobin,
Tessa Nagai
Senior Pan American
Jarret Kenke Saskatoon Frédéric Jobin Senior Pan American
Vincent Jourdenais Trois-Rivières Mathieu Pelletier Senior Pan American

 

 

WOMEN’S KAYAK

Athlete Club Coach(es) Event
Alanna Bray-Lougheed Burloak Chad Brooks,
Adam Oldershaw
Senior Worlds
Senior Pan American
Courtney Stott Balmy Beach Chad Brooks,
Peter Martinek
Senior Worlds
Senior Pan American
Lissa Bissonnette Pointe-Claire Chad Brooks,
Erik Mihalovic
Senior Worlds
Senior Pan American
Michelle Russell Cheema Chad Brooks,
Mike Kerrivan
Senior Worlds
Senior Pan American
Natalie Davison Rideau Chad Brooks Senior Worlds
Senior Pan American
Madeleine Schmidt Rideau Chad Brooks Senior Worlds
U23 Worlds
Senior Pan American
Alexa Irvin Maskwa Jon Pike Senior Pan American
Andréanne Langlois Trois-Rivières Chad Brooks,
Mathieu Pelletier
Senior Pan American

 

 

PARACANOE

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Christine Gauthier Pointe-Claire Marc Creamer,
Michael Thomas,
Eric Mihalovic
Senior Worlds
Senior Pan American
Erica Scarff Balmy Beach Marc Creamer,
Peter Martinek
Senior Worlds
Senior Pan American
Mathieu St-Pierre Shawinigan Marc Creamer,
Hélène Gervais
Senior Worlds
Senior Pan American
Dave Waters Maskwa Jon Pike Senior Pan American
Draga Kujlak Balmy Beach Kevin McIntyre Senior Pan American
Ed Urquhart Balmy Beach Kevin McIntyre Senior Pan American
Michael Trauner Ottawa River Joel Hazzen Senior Pan American
Stefan Samoila Balmy Beach Kevin McIntyre Senior Pan American
Trinity Tratch Calgary Marc Creamer,
Edgar Garza
Senior Pan American
Yves Bourque Shawinigan Hélène Gervais Senior Pan American
Zach Lauzière-Fitzgerald Sherbrooke Marc Creamer,
Nathan Desmarais
Senior Pan American

 

 

JUNIOR NATIONAL TEAM

 

MEN’S CANOE

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Alix Plomteux Lac Beauport Luc Grenier,
Maxim Poulin
Junior Worlds
Junior Pan American
Philipe Turcanu Ottawa River Joel Hazzan Junior Worlds
Junior Pan American
Édouard Beaumier Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Pan American
Mason Koch Cheema Mike Kerrivan,
Anna Hetzler
Junior Pan American
Max Perry Burloak Hunter George Junior Pan American
Tyler Laidlaw Sack-a-Wa Chris MacPharson Junior Pan American
Alec Sibthorpe Rideau Reid Furquharson Olympic Hopes
Andrew Billard Maskwa Jon Pike Olympic Hopes
Marc Cinq-Mars Richmond Hill Helen Savin Olympic Hopes
Ydris Hunter False Creek Diane Tam Olympic Hopes

 

 

 

WOMEN’S CANOE

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Julia Lilley Osende Mic Mac Chris Chaisson Junior Worlds
Olympic Hopes
Kate Pennyfather Burloak Adam Oldershaw Junior Worlds
Olympic Hopes
Sophia Jensen Cascades Jan Kruk, Adam Mayo Junior Worlds
Olympic Hopes
Ava Carew Senobe Rob Baert Junior Pan American
Evie MacDonald Caleton Place Patrick Lester Junior Pan American
Geneva Bond Maskwa Jon Pike Junior Pan American
Jessica MacKay Maskwa Jon Pike Junior Pan American
Kavita Thomas Maskwa Jon Pike Junior Pan American
Lindsay Irwin Carleton Place Patrick Lester Junior Pan American
Maika Nadeau Lac Beauport Luc Grenier, Maxim Poulin Junior Pan American
Marlee MacIntosh Maskwa Jon Pike Junior Pan American
Michaela Ermanovics Rideau Andres Carranco, Reid Farquharson Junior Pan American
Samantha Loutet Burnaby Peter Majewski Junior Pan American
Ella Hodgson-Pageau Rideau Cheyanne Farquharson Olympic Hopes
Sloan McKenzie Cheema Mike Kerrivan, Anna Hetzler Olympic Hopes

 

 

MEN’S KAYAK

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Cameron Low Balmy Beach Peter Martinek,
Kevin McIntyre
Junior Worlds
Olympic Hopes
Laurent Lavigne Trois Rivières Mathieu Pelletier Junior Worlds
Olympic Hopes
Alexandre Martin Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Worlds
Junior Pan American
Alexander Hoferek Rideau Andres Carranco Junior Pan American
Alex Canning Banook Toshko Kalpakov Junior Pan American
Alexis Savard-Drouin Burloak Adam Oldershaw Junior Pan American
Cameron Ledrew Cheema Mike Kerrivan,
Anna Hetzler
Junior Pan American
Daniel McCullough Saskatoon Rob Sleeth Junior Pan American
Louis Vranderick Lachine Samuel Raiche Junior Pan American
Vadim Covalciuc Lachine Samuel Raiche Junior Pan American
Craig Jonhson Senobe Rob Baert Olympic Hopes
Ian Gaudet Banook Toshko Kalpakov Olympic Hopes
Jeremy Desousa Pointe-Claire Michael Thomas,
Eric Mihalovic
Olympic Hopes

 

WOMEN’S KAYAK

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Maren Bradley Rideau Reid Farquharson,
Andres Carranco
Junior Worlds
Olympic Hopes
Brooklyn Wodehouse Balmy Beach Peter Martinek,
Kevin McIntyre
Junior Worlds
Junior Pan American
Alexanne Morin Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Pan American
Ariane Desserault Trois-Rivières Mathieu Pelletier Junior Pan American
Anna O’Brien Senobe Rob Baert Junior Pan American
Claire Carruthers Mic Mac Chris Chaisson Junior Pan American
Erin Demopolis Burloak Hunter George Junior Pan American
Lily Baert Senobe Rob Baert Junior Pan American
Samantha Stein Balmy Beach Kevin MacIntyre Junior Pan American
Adriana Lilley Osende Mic Mac Chris Chaisson Olympic Hopes
Florence Turcotte Lachine Samuel Raiche Olympic Hopes
Hayley Conrad Rideau Reid Farquharson Olympic Hopes
Sarah Nagy Richmond Hill Helen Savin Olympic Hopes
Toshka Besharah Rideau Reid Farquharson Olympic Hopes

 

 

Get the National Sprint Team Trials #3 results online on the Canoe Kayak Canada Website, and watch all races on the CKC YouTube Channel.

To get more information about the Canoe Sprint and Paracanoe International events of 2018, visit the International Canoe Federations event’s calendar online.

 

 

 

About Canoe Kayak Canada

Canoe Kayak Canada is the national governing body for competitive paddling in Canada, one of Canada’s top performing summer sports with a total of 24 Olympic medals, and a leader in the Paralympic movement. Canoe Kayak Canada is a member-based organization that includes an intricate network of clubs as well as provincial, territorial and divisional paddling associations. Elite National Team athletes proudly represent Canada at various competitions around the globe – most notably the Olympic Games, Paralympic Games, Pan American Games, ICF World Cups as well as Junior, Under 23 and Senior World Championships. Follow Canoe Kayak Canada on TwitterFacebookInstagram and YouTube.

 

-30-

 

For more information :

Joannie Verret

Communications Coordinator

jverret@canoekayak.ca

(418) 271-3785



X
- Enter Your Location -
- or -