CanoeKayak Canada announces Junior and U23 Worlds athletes

Jun
22
Uncategorized
Posted By: Canoe Kayak Canada

Teams also named for Olympic Hopes Regatta and Canada Cup Tour

MONTRÉAL, QC – Following three days of National Team Trials at the Olympic Basin in Montréal, QC, CanoeKayak Canada is proud to name athletes to compete at the ICF Canoe Sprint Junior and Under 23 World Championships, the Olympic Hopes Regatta and the Canada Cup Tour.

“Based on the performances we saw over the weekend, the future looks bright,” said Scott Logan, CanoeKayak Canada’s High Performance Director. “We’ve been refining the development piece of our high performance program with initiatives like the NextGen Program and the Canada Cup Race Series. Building our talent reserves for the future is all about preparing our up-and-coming athletes and exposing them to high caliber racing opportunities internationally and here in Canada.”

The ICF Canoe Sprint Junior and Under 23 World Championships will take place in Montemor-O-Velho, Portugal from July 24 to 26. The selection process for the U23 Men’s K4 1000m will continue into a training camp and the athletes for that event will be added to the team in the next two weeks. Update: See July 2 team additions

The Olympic Hopes regatta is for athletes up to 17 years of age and is taking place in Bydgoszcz, Poland from September 25 to 27. Athletes selected for the Canada Cup Tour will compete at Canada Cup 2 in Ottawa on June 30 and July 1 as well as the third and final Canada Cup in Dartmouth, NS on July 4 and 5. The first Canada Cup took place on Sunday alongside the trials.

U23 World Championships Team Nominations

Men’s Kayak

Athlete Hometown Club Coach
Alex Scott Bedford, NS Maskwa Frédéric Jobin / Chad Brooks
Liam O’Brien Dartmouth, NS Banook Chad Brooks
Charles-Antoine Girouard Trois-Rivieres, QC Trois-Rivieres Mathieu Pelletier
Anatoly Mykhayletsk Toronto, ON Balmy Beach Peter Martinek
Eric Ellery Toronto, ON Balmy Beach Peter Martinek
Marshall Hughes Waverley, NS Cheema Scott Oldershaw / Mike Kerrivan
Adam Tenwolde Dartmouth, NS Banook Chad Brooks
Jarret Kenke Saskatoon, SK Saskatoon Andrzej Gronowicz
Conrad Hopp Toronto, ON Balmy Beach Peter Martinek

 

Women’s Kayak

Athlete Hometown Club Coach
Andréanne Langlois Québec, QC Trois-Rivières Mark Granger / Mathieu Pelletier
Sam Hall Dartmouth, NS Cheema Dave Robertson / Mike Kerrivan
Alanna Bray-Lougheed Oakville, ON Burloak Adam Oldershaw
Alexa Irvin Kentville, NS Maskwa Mark Granger / Chad Brooks
Courtney Stott Pickering, ON Balmy Beach Peter Martinek
Madison MacKenzie Chelsea, QC Cascades Frédéric Loyer

 

Men’s Canoe

Athlete Hometown Club Coach
Craig Spence Dartmouth, NS Cheema Laszlo (Csom) Latorovszki / Jan Kruk / Mike Kerrivan
Maxim Poulin Lac Beauport, QC Lac Beauport Rob Stott / Luc Grenier
Evan Bezemer Mississauga, ON Mississauga Tamas Buday Sr / Kyle Jeffery
Jeremy Stott Mississauga, ON Mississauga Tamas Buday Sr / Kyle Jeffery
Tom Hall Waverly, NS Cheema Mike Kerrivan
Drew Hodges Ottawa, ON Rideau Laszlo (Csom) Latorovszki / Wade Farquaharson

 

Women’s Canoe

Athlete Hometown Club Coach
Katie Vincent Mississauga, ON Mississauga Rob Stott / Kyle Jeffery
Hannah MacIntosh Dartmouth, NS Senobe Rob Baert
Mariah Godin Waverley, NS Cheema Mike Kerrivan

 

 

Junior World Championships Team Nominations

Men’s Kayak

Athlete Club (Location) Coach
Jacob Steele Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
James Lavallee Toba (Winnipeg, MB) Jerome Seremak
Victor Desaulniers Trois-Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Vincent Jourdenais Trois-Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Scott Braddon Rideau (Ottawa, ON) Wade Farquaharson
Alex Brent Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Nicolas Matveev Balmy Beach (Toronto, ON) Peter Martinek

 

Women’s Kayak

Athlete Club (Location) Coach
August Sibthorpe Rideau (Ottawa, ON) Wade Farquaharson
Jessica Hogg Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Kady Leard Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan
Anna Negulic Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Genevieve L’Abbe Ottawa River (ON) Joel Hazzan

 

Men’s Canoe

Athlete Club (Location) Coach
Ian McCormick Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Sam Pennyfather Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw / Hunter George
Gavin Jaeger-Freeborn Calgary (AB) Edgar Garza
Jack Leahy Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Brady Garcia Calgary (AB) Edgar Garza

 

Women’s Canoe

Athlete Club (Location) Coach
Jillian Perrone Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw
Juliette Brault Pointe-Claire (QC) Tamas Buday Jr
Anna Roy-Cyr Lac Beauport (QC) Luc Grenier

 

 

Olympic Hopes

Men’s Kayak

Athlete Club (Location) Coach
Scott Braddon Rideau (Ottawa, ON) Wade Farquaharson
Olivier Courchesne Trois-Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Christian Sprang Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw / Hunter George
Mathew Koehler Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Aidan Messenger Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw / Hunter George
Gabor Sarkozi Pointe-Claire (QC) Eric Mihalovic

 

Women’s Kayak

Athlete Club (Location) Coach
Anna Negulic Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Emma Mitchell Toba (Winnipeg, MB) Jerome Seremak
Jewelia Orlick Cascades (Chelsea, QC) Frédéric Loyer
Ashley Card Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Grace Whebby Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Jane Girgulis Calgary (AB) Edgar Garza

 

Men’s Canoe

Athlete Club (Location) Coach
Isaac Finkelstein Rideau (Ottawa, ON) Wade Farquaharson
Foster Salpeter Pointe-Claire (QC) Eric Mihalovic
Connor Fitzpatrick Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Daniel MacDonald Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
James MacPhee Sackawa (Sackville, NS) Chris MacPherson
Lucas Turnbull Balmy Beach (Toronto, ON) Peter Martinek

 

Canada Cup Tour

Men’s Kayak

Athlete Club (Location) Coach
Olivier Courchesne Trois-Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Justin Won Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Nicolas Thirion Pointe-Claire (QC) Eric Mihalovic
Christian Sprang Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw / Hunter George
Mathew Koehler Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Aidan Messenger Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw / Hunter George

 

Women’s Kayak

Athlete Club (Location) Coach
Emma Mitchell Toba (Winnipeg, MB) Jerome Seremak
Jewelia Orlick Cascades (Chelsea, QC) Frédéric Loyer
Ashley Card Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Jane Girgulis Calgary (AB) Edgar Garza
Grace Whebby Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Ruah Edmonds Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike

 

Men’s Canoe

Athlete Club (Location) Coach
Connor Fitzpatrick Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Foster Salpeter Pointe-Claire (QC) Eric Mihalovic
James MacPhee Sackawa (Sackville, NS) Chris MacPherson
Daniel MacDonald Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Lucas Turnbull Balmy Beach (Toronto, ON) Peter Martinek
Isaac Finkelstein Rideau (Ottawa, ON) Wade Farquaharson

 

Women’s Canoe

Athlete Club (Location) Coach
Anne-Sophie Lavoie-Parent Trois-Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Béatrice Giguère Trois-Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Tess Peterman Cascades (Chelsea, QC) Frédéric Loyer
Jessica MacDonald Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson

 

Trials Results

Photos by Bernard Irvin

CanoeKayak Canada is the national governing body for competitive paddling in Canada. The organization’s vision is to be a Canadian sport for families, communities and champions. From supporting clubs to developing a competitive National Team, CanoeKayak Canada works to grow a sport which is a rich part of Canada’s heritage.

-30-

 

Media Contact;

Ian Miller
Communications and Marketing Officer, CanoeKayak Canada
613.314.1352
imiller@canoekayak.ca