Team Canada Finishes Strong at the 2018 Panamericain Canoe Sprint and Paracanoe Championships with 33 Gold Medals

Sep
20
Canoe Sprint, Paracanoe
Posted By: Canoe Kayak Canada

DARTMOUTH, NOVA SCOTIA (September 16, 2018) – Team Canada had another great weekend of competitions on Lake Banook at the 2018 Panamerican Canoe Sprint and Paracanoe Championships. With 16 participating countries, Canada finished the regatta as overall champion with 33 gold, 19 silver and 6 bronze medals.

 

#PANAMCANOE2018 – Day 4

#PANAMCANOE2018 – The Canoe Sprint and Paracanoe season came to an end with an amazing last day on #LakeBanook 👌🏼🇨🇦 ➡️ Here’s a quick recap of this 4th day at #PanamCanoe2018//La saison de canoë-kayak de vitesse est de paracanoë s’est terminé sur une excellente journée aux Championnats Panams sur la Lac Banook 🇨🇦🔥 ➡️ Voici un petit retour sur cette dernière et quatrième journée de compétition 🇨🇦👏🏼#WePaddle #NousPagayons #WarCanoe

Posted by Canoe Kayak Canada on Monday, September 17, 2018

 

The Canadian men’s K4 crew of Marshall Hughes (Nova Scotia), Vincent Jourdenais (Québec), Nicholas Matveev (Ontario) and Pierre-Luc Poulin (Québec) started the regatta off on a high note with a win in the men’s K4 500m, edging out Argentina by half a second.

“We pulled together as a team and came out with a great race on our home course. It was amazing to be able to be the first race and first gold to set the tone,” said Poulin. “We faced the boats we will need to beat next year for Olympic qualification, so this was a good opportunity to see what we need to do for next year.”

Shortly after, the women’s K4 crew of Courtney Stott (Ontario), Lissa Bissonnette (Québec), Michelle Russell (Nova Scotia) and Maddy Schmidt (Ontario) put on a similar performance, this time besting Mexico to top the podium.

“That race was closer than we would have liked, but it’s all motivation to keep us moving toward next year to qualify for Tokyo,” said Michelle Russell of Fall River, NS.

Coming off a gold medal performance at the 2018 World Championships, Katie Vincent (Ontario) and Laurence Vincent-Lapointe (Québec) continued a winning season with a victory in C2 500m.

Again, the Canadian Women’s Canoe team showed impressive performances during the week winning a total of 9 gold medals in the Senior and Junior categories.

“After travelling to compete with Team Canada all summer, it was great to race on the lake I call home. My family and friends were able to come watch me win a bronze medal today which was very special.” Explains women’s canoe athlete Hannah MacIntosh, who competed in Montemor-O-Velho, Portugal at the ICF Paracanoe and Canoe Sprint World Championships at the end of August.

 

SPRINT – Check out these amazing photos from #PANAMCANOE2018 🇨🇦🇨🇦🇨🇦Thanks to René Crête and Charles Beaumier for all…

Posted by Canoe Kayak Canada on Wednesday, September 19, 2018

 

The end of this Pan Am Championships marks the beginning of planning stages for the Host Organizing Committee of the 2022 Canoe Sprint World Championships which will also be held on Lake Banook. This committee will be taking learnings from this regatta, to make 2022 the best world championships this sport has ever seen.

LA Dempster, Co-Chair of the event organizing committee says, “Thanks to a great team of volunteers who have helped us celebrate great racing and friendship through canoeing at these Championships.”

Canadian medals include:

GOLD

SENIOR MK-4 500M – Marshall HUGHES, Vincent JOURDENAIS, Nicholas MATVEEV, Pierre-Luc POULIN

SENIOR WC-2 500M – Katie VINCENT, Laurence VINCENT-LAPOINTE

SENIOR WK-4 500M – Lissa BISSONNETTE, Michelle RUSSELL, Madeline SCHMIDT, Courtney STOTT

JUNIOR WK-2 500M – Samantha STEIN, Brooklyn WODEHOUSE

JUNIOR WC-1 500M – Lindsay IRWIN

JUNIOR WC-2 1000M – Evie MACDONALD, Maïka NADEAU

JUNIOR WK-1 1000M – Samantha STEIN

SENIOR WK-1 500M – Madeline SCHMIDT

SENIOR MC-1 500M – Stephen FROSHAM

JUNIOR WC-1 1000M – Marlee MACINTOSH

JUNIOR WK-2 1000 – Lily BAERT, Anna O’BRIEN

JUNIOR MC-2 1000 – Alix PLOMTEUX, Philipe TURCANU

JUNIOR MK-2 1000M – Alex CANNING, Cameron LEDREW

SENIOR WK-2 500M – Lissa BISSONNETTE, Courtney STOTT

JUNIOR MC-1 200M – Tyler LAIDLAW

JUNIOR MK-2 200M – Vadim COVALCIUC, Alexandre MARTIN

JUNIOR WC-2 200M – Ava CAREW, Jessica MACKAY

SENIOR MK-2 200M – Mark DE JONGE, Alexander SCOTT

SENIOR MC-2 200M – Connor FITZPATRICK, Roland VARGA

SENIOR WK-2 200M – Alanna BRAY-LOUGHEED, Andréanne LANGLOIS

SENIOR MC-2 500M – Drew HODGES, Craig SPENCE

JUNIOR MK-1 500M – Alexander HOFEREK

JUNIOR WC-2 500M – Lindsay IRWIN, Marlee MACINTOSH

SENIOR WK-1 500M – Michelle RUSSELL

JUNIOR MC-2 500M – Édouard BEAUMIER, Alix PLOMTEUX

SENIOR MK-2 500M – Nicholas MATVEEV, Pierre-Luc POULIN

JUNIOR MK-4 500M – Alex CANNING, Alexandre HOFEREK, Cameron LEDREW, Daniel MCCULLOUGH

JUNIOR WC-1 200M – Lindsay IRWIN

JUNIOR MK-1 200M – Alexandre MARTIN

SENIOR MC-1 200M – Stephen FRODSHAM

JUNIOR WK-4 500M – Arianne DESSUREAULT, Alexanne MORIN, Samantha STEIN, Brooklyn WODEHOUSE

SENIOR WK-1 200M – Andréanne LANGLOIS

OPEN WC-4 500M – Ava CAREW, Michaela ERMANOVICS, Jessica MACKAY, Evie MCDONALD

 

SILVER

JUNIOR MK-1 1000M – Alex CANNING

SENIOR MK-1 1000M – Jarret KENKE

JUNIOR MC-1 500M – Tyler LAIDLAW

JUNIOR MK-2 500M – Alexis SAWARD-DROUIN, Louis VRANDERICK

SENIOR WC-1 1000M – Rowan HARDY-KAVANAGH

SENIOR WC-2 1000M – Rowan HARDY-KAVANAGH, Anna ROY-CYR

SENIOR WC-1 500M – Anna ROY-CYR

JUNIOR WK-1 500M – Samantha STEIN

MEN KL 2 200M – Trinity TRATCH

SENIOR MK-1 1000M – Brian MALFESI

MENS VL3 200M – Dave WATERS

SENIOR WK-2 1000M – Natalie DAVISON, Alexa IRVIN

MEN VL 2 VL 1 200M – Mathieu ST-PIERRE

WOMEN KL 3 200M – Erica SCARFF

JUNIOR WK-2 200M – Claire CARRUTHERS, Erin DEMOPOLIS

OPEN MC-4 500M – Connor FITZPATRICK, Stephen FRODSHAM, Drew HODGES, Roland VARGA

THOMAS

OPEN WC-4 500M– Geneva BOND, Samantha LOUTET, Maïka NADEAU, Kavita

SENIOR MK-4 1000M – Ryan COCHRANE, Marshall HUGHES, Vincent JOURDENAIS, Jarret KENKE

SENIOR WK-4 1000M – Alanna BRAY-LOUGHEED, Natalie DAVISON, Alexa IRVIN, Courtney STOTT

 

BRONZE

SENIOR MC-2 1000M – Connor FITZPATRICK, Roland VARGA

JUNIOR WK-1 200M – Brooklyn WODEHOUSE

MEN KL 2 200M – Stefan SAMOILA

MEN KL1 200M – Miguel GARCIA SANCHEZ

JUNIOR MC-2 200M – Mason KOCH, Tyler LAIDLAW

SENIOR WC-2 200M – Rowan HARDY-KAVANAGH, Hannah MACINTOSH

MENS KL 3 200M – Zacharie LAUZIERE-FITZGERALD

 

Visit the PanAm Canoe 2018 website to get more information and make sure to follow @CanoeKayakCAN for more live updates.

Subscribe to Canoe Kayak Canada’s mailing list to get all news and results directly to your email.

 

About Canoe Kayak Canada

Canoe Kayak Canada (CKC) is the national governing body for competitive paddling in Canada, one of Canada’s top performing summer sports with a total of 24 Olympic medals, and a leader in the Paralympic movement. Canoe Kayak Canada is a member-based organization that includes an intricate network of clubs as well as provincial, territorial and divisional paddling associations. Elite National Team athletes proudly represent Canada at various competitions around the globe – most notably the Olympic Games, Paralympic Games, Pan American Games, ICF World Cups as well as Junior, Under 23 and Senior World Championships. Follow Canoe Kayak Canada on TwitterFacebookInstagram and YouTube.

 

-30-

 

For more information :

Joannie Verret

Communications Coordinator

jverret@canoekayak.ca

(418) 271-3785

 

Emma Keevill

Marketing and Communications Chair, Host Organizing Committee

2018 Pan Am and Para Pan Am Canoe Sprint Championships

ec.keevill@gmail.com

902-220-4980

 



X
- Enter Your Location -
- or -