U16 Sprint Challenges 2021 – Block 1 Results

Jul
29
Posted By: Canoe Kayak Canada
Team Red Challenge #1: U16 200m – all disciplines
First Name Last Name Discipline Age group Club Date of test/event Result  Coach Location of test Wind conditions 
Carson Corey MK u16 Burloak 2021-07-17 0:42.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Andrew Thom MK U16 BCKC 2021-07-10 0:44.1 Ben Muench Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Adam Vetter MK U16 FCSCC 2021-07-10 0:44.5 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Nehal Dhillon MK u16 Burloak 2021-07-17 0:45.5 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Marko Radovic MK U16 FCSCC 2021-07-10 0:46.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Kali Jong WK U16 FCSCC 2021-07-10 0:47.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Nicolas Carigi MK U16 FCSCC 2021-07-10 0:47.5 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Nolan Nyvall MK U16 CRCC 2021-07-10 0:47.9 Patrick Dann Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Kaleb Aubey MK U16 FCKC 2021-07-10 0:51.1 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Jeffrey Sun MC U16 FCKC 2021-07-10 0:51.6 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Alex Smith MC U16 FCKC 2021-07-10 0:52.1 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Chloe Bryer WK u16 Burloak 2021-07-17 0:52.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Myah Olund WK U16 FCSCC 2021-07-10 0:53.4 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Sorang Constantinescu MK U16 CRCC 2021-07-10 0:53.8 Patrick Dann Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
David Amm MK u16 Burloak 2021-07-17 0:54.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Lauren MacDonald Wk U16 FCSCC 2021-07-10 0:54.1 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Abby Charlesworth WC U16 FCKC 2021-07-10 0:54.8 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Veronica So WC U16 FCSCC 2021-07-10 0:55.2 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Cailey Race WK U16 FCSCC 2021-07-10 0:55.5 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Kasey Carswell WK U16 GCC 2021-07-10 0:56.0 Tye Carswell Gananoque
Cameron Stewart MC u16 Burloak 2021-07-17 0:56.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Gabrielle Woods WK u16 Burloak 2021-07-17 0:57.1 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Brenna Nott WC U16 PCA 2021-07-10 0:57.3 Kristina Bland Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Chloe Woods WK u16 Burloak 2021-07-17 0:58.5 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Sophie Drover WK U16 FCKC 2021-07-10 0:59.2 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Jonathon Aitken MC U16 Cobourg 2021-07-21 1:01.1 J. Fowlie Murray Canal
Tenley Kahro-Oldershaw WK u16 Burloak 2021-07-17 1:02.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
 

 

Team Red Challenge #2: U16 500m – all disciplines
First Name Last Name Discipline Age group Club Date of test/event Result  Coach Location of test Wind conditions 
Andrew Thom MK U16 BCKC 2021-07-10 1:55.2 Ben Muench Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Adam Vetter MK U16 FCSCC 2021-07-10 1:56.4 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Noah MacMartin MK U16 FCSCC 2021-07-10 1:57.9 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Nicolas Carigi MK U16 FCSCC 2021-07-10 1:58.7 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Marko Radovic MK U16 FCSCC 2021-07-10 2:02.1 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Kaleb Aubey MK U16 FCKC 2021-07-10 2:07.6 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Kali Jong WK U16 FCSCC 2021-07-10 2:09.8 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Nolan Nyvall MK U16 CRCC 2021-07-10 2:10.5 Patrick Dann Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Myah Olund WK U16 FCSCC 2021-07-10 2:18.7 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Jeffrey Sun MC U16 FCKC 2021-07-10 2:21.7 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Cailey Race WK U16 FCSCC 2021-07-10 2:22.6 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Sorang Constantinescu MK U16 CRCC 2021-07-10 2:22.9 Patrick Dann Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Alex Smith MC U16 FCKC 2021-07-10 2:23.7 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Veronica So WC U16 FCSCC 2021-07-10 2:24.7 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Abby Charlesworth WC U16 FCKC 2021-07-10 2:27.2 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Jonathon Aitken MC U16 Cobourg 2021-07-21 2:40.1 J. Fowlie Murray Canal
Lauren MacDonald Wk U16 FCSCC 2021-07-10 2:40.1 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Kasey Carswell WK U16 GCC 2021-07-10 2:45.0 Tye Carswell Gananoque Wind not straight
Sophie Drover WK U16 FCKC 2021-07-10 2:45.0 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Brenna Nott WC U16 PCA 2021-07-10 2:46.0 Kristina Bland Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
 

 

Team Red Challenge #3: U16 1000m – all disciplines
First Name Last Name Discipline Age group Club Date of test/event Result  Coach Location of test Wind conditions 
Carson Corey MK u16 Burloak 2021-07-17 3:58.2 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Nehal Dhillon MK u16 Burloak 2021-07-17 4:15.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Adam Vetter MK U16 FCSCC 2021-07-10 4:22.8 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Andrew Thom MK U16 BCKC 2021-07-10 4:29.0 Ben Muench Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Nicolas Carigi MK U16 FCSCC 2021-07-10 4:33.8 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
David Amm MK u16 Burloak 2021-07-17 4:35.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Chloe Bryer WK u16 Burloak 2021-07-17 4:35.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Marko Radovic MK U16 FCSCC 2021-07-10 4:41.4 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Kali Jong WK U16 FCSCC 2021-07-10 4:53.2 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Kaleb Aubey MK U16 FCKC 2021-07-10 4:57.3 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Cameron Stewart MC u16 Burloak 2021-07-17 5:00.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Nolan Nyvall MK U16 CRCC 2021-07-10 5:05.1 Patrick Dann Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Veronica So WC U16 FCSCC 2021-07-10 5:09.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Cailey Race WK U16 FCSCC 2021-07-10 5:11.8 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Gabrielle Woods WK u16 Burloak 2021-07-17 5:12.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Myah Olund WK U16 FCSCC 2021-07-10 5:13.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Lauren MacDonald Wk U16 FCSCC 2021-07-10 5:13.3 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Chloe Woods WK u16 Burloak 2021-07-17 5:15.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Abby Charlesworth WC U16 FCKC 2021-07-10 5:26.8 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Sorang Constantinescu MK U16 CRCC 2021-07-10 5:28.7 Patrick Dann Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Jonathon Aitken MC U16 Cobourg 2021-07-21 5:31.4 J. Fowlie Murray Canal
Tenley Kahro-Oldershaw WK u16 Burloak 2021-07-17 5:35.7 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Jeffrey Sun MC U16 FCKC 2021-07-10 5:35.7 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Alex Smith MC U16 FCKC 2021-07-10 5:36.7 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Sophie Drover WK U16 FCKC 2021-07-10 6:00.2 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Brenna Nott WC U16 PCA 2021-07-10 6:08.3 Kristina Bland Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)