Canoe Kayak Canada Announces 2019 International Sprint Teams Following National Team Trials 2

Jun
26
Canoe Sprint, Paracanoe, Teams
Posted By: Canoe Kayak Canada

DARTMOUTH, NOVA SCOTIA (June 26, 2019) – 300 sprint paddlers from across Canada competed in the second and final set of National Team Trials from June 21st to 23rd in Dartmouth, NS. The regatta was held on iconic Lake Banook, home to three Atlantic Division Canoe Kayak Clubs; Banook Canoe Club, Mic Mac Amateur Aquatic Club and Senobe Aquatic Club.

The trials served as a selection regatta for multiple upcoming international events. Canoe Kayak Canada is proud to announce the athletes who have been selected to wear the maple leaf at the following international competitions:

 

2019 Para Canoe Pan American Championships

Sao Paulo, Brazil

July 5 – 6, 2019

 

2019 ICF Junior/U23 Canoe Sprint World Championships

Pitesti, Romania

August 1 – 4, 2019

 

2019 Para Canoe World Championships

Szeged, Hungary

August 21 – 25, 2019

 

2019 Olympic Hopes International Regatta

Bratislava, Slovakia

September 13 – 15, 2019

 

“I was excited to see the performances of our next generation of athletes and they did not disappoint,” said Chief Technical Officer, Graham Barton. “I believe overall the teams that we are fielding this summer at all levels are very strong. The credit should go to a great team of coaches at the National Team level and in our clubs and Provinces.”

 

2019 PARA CANOE PAN AMERICAN CHAMPIONSHIP TEAM

Athlete Hometown Club Coach(es)
Andrea Nelson Markham, ON Balmy Beach Ryan Blair
Erica Scarff Mississauga, ON Balmy Beach Peter Martinek
Mathieu St-Pierre Shawinigan, QC Shawinigan Hélène Gervais, Marc Creamer
Trinity Tratch Calgary, AB Calgary Edgar Garza, Marc Creamer
Mike Trauner Pembroke, ON Ottawa River Joel Hazzen

 

2019 PARA CANOE WORLD CHAMPIONSHIP TEAM

Athlete Hometown Club Coach(es)
Andrea Nelson Markham, ON Balmy Beach Ryan Blair
Erica Scarff Mississauga, ON Balmy Beach Peter Martinek
Mathieu St-Pierre Shawinigan, QC Shawinigan Hélène Gervais, Marc Creamer
Trinity Tratch Calgary, AB Calgary Edgar Garza, Marc Creamer

 

2019 ICF JUNIOR CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIP TEAM

MEN’S CANOE

Athlete Hometown Club Coach(es)
Andrew Billard Halifax, NS Maskwa Jon Pike

 

WOMEN’S CANOE

Athlete Hometown Club Coach(es)
Ella Hodgson Pageau Ottawa, ON Rideau Cheyanne Farquharson, Mihail Ogina
Sophia Jensen Chelsea, QC Cascades Adam Mayo
Julia Lilley Osende Dartmouth, NS Mic Mac Chris Chaisson
Kate Pennyfather Oakville, ON Burloak Adam Oldershaw

 

MEN’S KAYAK

Athlete Hometown Club Coach(es)
Laurent Lavigne Trois Rivières, QC Trois Rivières Mathieu Pelletier
Cameron Low Toronto, ON Balmy Beach Peter Martinek, Kevin McIntyre

 

WOMEN’S KAYAK

Athlete Hometown Club Coach(es)
Maren Bradley Ottawa, ON Rideau Reid Farquharson, Andres Carranco
Toshka Besharah Ottawa, ON Rideau Reid Farquharson
Adriana Lilley Osende Dartmouth, NS Mic Mac Chris Chaisson
Sarah Nagy Aurora, ON Richmond Hill Helen Savin

 

2019 ICF U23 CANOE SPRINT WORLD CHAMPIONSHIP TEAM

WOMEN’S KAYAK

Athlete Hometown Club Coach(es)
Grace Whebby Dartmouth, NS Mic Mac Chris Chaisson

  

2019 OLYMPIC HOPES INTERNATIONAL REGATTA TEAM

MEN’S CANOE

Athlete Hometown Club Coach(es)
Andrew Billard Halifax, NS Maskwa Jon Pike
Kieran Graham Ottawa, ON Rideau Cheyanne Farquharson, Reid Farquharson
Matthew O’Neill Ottawa, ON Rideau Andres Carranco, Reid Farquharson
Austin Pigeon Welland, ON South Niagara KC Fraser

 

WOMEN’S CANOE

Athlete Hometown Club Coach(es)
Ella Hodgson Pageau Ottawa, ON Rideau Cheyanne Farquharson, Mihail Ogina
Evie MacDonald Carleton Place, ON Carleton Place Patrick Lester
Kate Pennyfather Oakville, ON Burloak Adam Oldershaw

 

MEN’S KAYAK

Athlete Hometown Club Coach(es)
Ian Gaudet Dartmouth, NS Banook Toshko Kalpakov
Craig Johnson Dartmouth, NS Senobe Robert Baert
Xavier Levasseur Lower Sackville, NS Cheema Mike Kerrivan
Jacob Price Ottawa, ON Rideau Reid Farquharson, Andres Carranco

 

WOMEN’S KAYAK

Athlete Hometown Club Coach(es)
Toshka Besharah Ottawa, ON Rideau Reid Farquharson
Angelina Davidson Richmond Hill, ON Richmond Hill Robert Stott
Cassidy Macpherson Maple Ridge, BC Ridge Tessa Nagai, Keiffer Johnson
Anna O’Brien Dartmouth, NS Senobe Robert Baert
Brooke Westwater Oakville, ON Burloak Adam Oldershaw

 

Canoe Kayak Canada and the Canadian Olympic Committee will be announcing the athletes nominated to the 2019 Pan American Games Team on June 27th.

 

To view the full list of results from NTT2, click here.

 

Visit Canoe Kayak Canada’s website to get more information and make sure to follow @PlanetCanoe and @CanoeKayakCAN for more live updates.

Subscribe to Canoe Kayak Canada’s mailing list to get all news and results directly to your email.

 

 

 

About Canoe Kayak Canada

Canoe Kayak Canada (CKC) is the national governing body for competitive paddling in Canada, one of Canada’s top performing summer sports with a total of 24 Olympic medals, and a leader in the Paralympic movement. Canoe Kayak Canada is a member-based organization that includes an intricate network of clubs as well as provincial, territorial and divisional paddling associations. Elite National Team athletes proudly represent Canada at various competitions around the globe – most notably the Olympic Games, Paralympic Games, Pan American Games, ICF World Cups as well as Junior, Under 23 and Senior World Championships. Follow Canoe Kayak Canada on TwitterFacebookInstagram and YouTube.

-30-

 

For more information:

Laurel MacAdam

Communications Intern

lmacadam@canoekayak.ca

 

Colleen Coderre

Communications Lead

ccoderre@canoekayak.ca