CanoeKayak Canada names Junior & U23 World Teams

Jun
13
Uncategorized
Posted By: Canoe Kayak Canada

OTTAWA – CanoeKayak Canada has named its team for the 2014 ICF Canoe Sprint Junior and Under 23 World Championships in Szeged, Hungary from July 17 to 20. The team has been selected based the results of National Team Trials 2 held on Lake Banook two weeks ago and assessments at training camps that followed. Selections for a certain few U23 events, including Men’s C1 200, Women’s C1 200 and Women’s C2 500 will go right down to a third set of Trials in Montreal at the end of June.

“It’s been a rigorous and challenging selection process and I want to commend all of the athletes and coaches on a job well done,” said Scott Logan, CanoeKayak Canada’s High Performance Director. “These athletes haven proven their abilities at trials and in crew boat assessment camps and I’m confident we can look forward to some strong performances ahead in Szeged.”

CanoeKayak Canada has also named Junior teams for the 2014 Pan American Championships and a competition tour of Ottawa and Lake Placid, NY. The Pan American Championships are taking place in Mexico City from September 4 to 7. The tour covers the Canada Day Regatta in Ottawa on June 28 and 29, and the Lake Placid International Regatta on July 6 and 7.

Senior teams for World Championships and Pan American Championships will be named following Trials 3 taking place in Montreal from June 28 to 29.

Junior World Team

Szeged, Hungary • July 17 – 20

Men’s Kayak 

Athlete Club Coach
Zane Clarke Banook (hometown: Selkirk, MB) Jan Kruk
Duncan Sibthorpe Pointe-Claire (QC) Marc Creamer
Maxence Beauchesne Trois Rivières (QC) Mathieu Pelletier
James Lavallee Toba (Winnipeg, MB) Jerome Seremak
Eric Fast Burnaby (BC) Blake Dalton
Alex Brent Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Victor Turcanu Ottawa River (ON) Joel Hazzan
Robert Laureijs Banook (Dartmouth, NS) Jan Kruk

Men’s Canoe 

Athlete Club Coach
Sean Barich Mississauga (ON) Kyle Jeffery / Tamas Buday Sr.
Jack Leahy Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Ian McCormick Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
David Provost Lachine (QC) Samuel Raiche

Women’s Kayak 

Athlete Club Coach
Olivia Denman Banook (Dartmouth, NS) Jan Kruk
Ariane Cyr Lac Beauport (QC) Luc Grenier
Kady Leard Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan
August Sibthorpe Rideau (Ottawa, ON) Mike Robinson
Jessica Hogg Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert

Women’s Canoe 

Athlete Club Coach
Katie Vincent Mississauga (ON) Kyle Jeffery
Juliette Brault Pointe-Claire (QC) Marc Creamer / Tamas Buday Jr.

Coaches

Kenna Robins – CanoeKayak Canada

Jan Kruk – Banook (Dartmouth, NS)

Kyle Jeffery – Mississauga (ON)

Lucie Radonova – Mississauga (ON)

Luc Grenier – Lac Beauport (QC)

U23 World Championships Team

Szeged, Hungary • July 17 – 20

Men’s Kayak 

Athlete Club Coach
Brian Malfesi Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Adam Tenwolde Banook (Dartmouth, NS) Jan Kruk
Marc Alexandre Gagnon Trois Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Charles Antoine Girouard Trois Rivières (QC) Frédéric Jobin / Mathieu Pelletier
Étienne Beauchense Trois Rivières (QC) Dave Robertson / Mathieu Pelletier
Marshall Hughes Cheema (Waverley, NS) Dave Robertson / Mike Kerrivan
Pierre-Luc Poulin Lac Beauport (QC) Luc Grenier
Alex Scott Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike

Men’s Canoe 

Athlete Club Coach
Marc Tarling Pointe-Claire (QC) Csom Latorovszki / Marc Creamer
Thomas Hall Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan
Drew Hodges Rideau (Ottawa, ON) Mike Robinson

Women’s Kayak 

Athlete Club Coach
Andreanne Langlois Trois Rivières (QC) Kenna Robins / Mathieu Pelletier
Alexa Irvin Maskwa (Halifax, NS) Kenna Robins
Sammy Hall Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan
Ailish McNulty Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Sara Vegas-Dubois Pointe-Claire (QC) Marc Creamer

Coaches

Chad Brooks – CanoeKayak Canada

Kenna Robins – CanoeKayak Canada

Kyle Jefferey – Mississauga (ON)

Luc Grenier – Lac Beauport (QC)

Pan American Championships Team

Mexico City • September 4 – 7

Men’s Kayak 

Athlete Club Coach
Davis Evans Rideau (Ottawa, ON) Wade Farquharson
Mathieu Roy Trois Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Nicholas Matveev Balmy Beach (Toronto, ON) Peter Martinek
Alex Brent Ridge (Maple Ridge, BC) Piotr Majewski
Mark Marschalko Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan
Jacob Steele Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike

Men’s Canoe 

Athlete Club Coach
Zach Morgan Kamloops (BC) Stanislav Marek
Jack Leahy Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Ian McCormick Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert

Women’s Kayak 

Athlete Club Coach
Kate Braddon Rideau (Ottawa, ON) Mike Robinson
Hayley Plante Balmy Beach (Toronto, ON) Peter Martinek
August Sibthorpe Rideau (Ottawa, ON) Mike Robinson
Jessica Hogg Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Anna Negulic Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Kady Leard Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan

Women’s Canoe 

Athlete Club Coach
Jillian Perrone Burloak (Oakville, ON) Adam Oldershaw
Juliette Brault Pointe-Claire (QC) Marc Creamer / Tamas Buday Jr.

Ottawa-Lake Placid Tour Team

Canada Day Regatta (Ottawa, ON) • June 28-29

Lake Placid nternational Regatta (Lake Placid, NY) • July 5-6

Men’s Kayak 

Athlete Club Coach
Nicholas Matveev Balmy Beach (Toronto, ON) Peter Martinek
Jacob Steele Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Mark Marschalko Cheema (Waverley, NS) Mike Kerrivan
Albert Lavigne Trois Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Ryan Spillett Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Victor Deslauniers Trois Rivières (QC) Mathieu Pelletier

Men’s Kayak 

Athlete Club Coach
Sam Pennyfather Burloak (Oakville, ON) Hunter George / Adam Oldershaw
Nick Browlie Rideau (Ottawa, ON) Mike Robinson / Ian Mortimer
Michael Balcom Senobe (Dartmouth, NS) Rob Baert
Sam Stevens Toba (Winnipeg, MB) Jerome Seremak

Women’s Kayak 

Athlete Club Coach
Anna Negulic Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Katie Jerrett Maskwa (Halifax, NS) Jon Pike
Caroline Lesage Pointe-Claire (QC) Marc Creamer
Naomi Vanwalraven Rideau (Ottawa, ON) Mike Robinson
Hunter Dwyer Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Lexy Vincent Wascana (Regina, SK) Gabor Kulscar

Women’s Canoe 

Athlete Club Coach
Jillian Perrone Burloak (Oakville, ON) Hunter George
Anne-Sophie Lavoie-Parent Trois Rivières (QC) Mathieu Pelletier
Jessica MacDonald Mic Mac (Dartmouth, NS) Chris Chaisson
Zaffia LaPlante Mississauga (ON) Kyle Jeffery / Tamas Buday Sr.

Coaches

Peter Niedre – CanoeKayak Canada

Frederic Loyer – Cascades (Chelsea, QC)

Tamas Buday Sr. – Mississauga (ON)

Hunter George – Burloak (Oakville, ON)

Li-Yue Grenier – Lac Beauport (QC)

Athlete Headshots – credit: CanoeKayak Canada

Selection Criteria

CanoeKayak Canada is the national governing body for competitive paddling in Canada. The organization’s vision is to be a Canadian sport for families, communities and champions. From supporting clubs to developing a competitive National Team, CanoeKayak Canada works to grow a sport which is a rich part of Canada’s heritage.

-30-

Media Contact:

Ian Miller

Communications and Marketing Officer, CanoeKayak Canada

613.314.1352

imiller@canoekayak.ca