U18 Sprint Challenges 2021 – Block 1 Results

Jul
29
Posted By: Canoe Kayak Canada
Team Red Challenge #1: U18 200m – all disciplines
First Name Last Name Discipline Age group Club Date of test/event Result  Coach Location of test Wind conditions
Jason Burkholder MK u18 Burloak 2021-07-17 0:39.1 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Cormac Adams MK u18 Burloak 2021-07-17 0:41.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Devon Kinnaird MK u18 Burloak 2021-07-17 0:42.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Bryant Kelleway MK U17 RCKC 2021-07-10 0:42.9 Tessa Nagai Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Massimo Montanari MK u18 Burloak 2021-07-17 0:44.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Noah MacMartin MC U18 FCSCC 2021-07-10 0:44.9 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Thomas Bremmerman MC u18 Burloak 2021-07-17 0:45.8 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Cameron James MK U18 Cobourg 2021-07-21 0:46.4 J. Fowlie Murray Canal
Quintin Neuls MK U17 KCKC 2021-07-10 0:46.6 Stan Marek Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Keegan Bateman MK U18 FCSCC 2021-07-10 0:46.9 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Eva Looper WK u18 Burloak 2021-07-17 0:47.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Hunter Nyvall MK U18 2021-07-10 0:47.2 Patrick Dann Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Rowan Davison MK U17 FCSCC 2021-07-10 0:47.5 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Allen Shapiro MK U17 FCSCC 2021-07-10 0:48.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Cassidy MacPherson WK U18 RCKC 2021-07-10 0:48.2 Tessa Nagai Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Nathan Oryschak MC u18 Burloak 2021-07-17 0:48.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Quinn Thomson MC U18 FCKC 2021-07-10 0:48.6 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Lucas Williams MC u18 Burloak 2021-07-17 0:49.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Brin Nyvall WK U18 CRCC 2021-07-10 0:49.2 Patrick Dann Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Kenji MacMartin MC U18 FCSCC 2021-07-10 0:50.7 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Charlie Toth MK U17 FCKC 2021-07-10 0:52.8 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Landon McQuarrie MC U17 FCKC 2021-07-10 0:52.8 Aaron Rublee Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Keisa Bleiler WC U18 2021-07-10 0:53.1 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 15km/hr – (tail/left)
Teagan Tyrrell WC u18 Burloak 2021-07-17 0:53.2 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
 

 

Team Red Challenge #2: U18 500m – all disciplines
First Name Last Name Discipline Age group Club Date of test/event Result  Coach Location of test Wind conditions 
Jason Burkholder MK u18 Burloak 2021-07-17 1:46.3 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Bryant Kelleway MK U17 RCKC 2021-07-10 1:47.0 Tessa Nagai Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Cormac Adams MK u18 Burloak 2021-07-17 1:49.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Keegan Bateman MK U18 FCSCC 2021-07-10 1:51.8 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Devon Kinnaird MK u18 Burloak 2021-07-17 1:54.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Quintin Neuls MK U17 KCKC 2021-07-10 1:55.6 Stan Marek Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Charlie Toth MK U17 FCKC 2021-07-10 1:57.9 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Rowan Davison MK U17 FCSCC 2021-07-10 1:58.7 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Kenji MacMartin MC U18 FCSCC 2021-07-10 1:59.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Massimo Montanari MK u18 Burloak 2021-07-17 1:59.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Cassidy MacPherson WK U18 RCKC 2021-07-10 1:59.4 Tessa Nagai Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Hunter Nyvall MK U18 CRCC 2021-07-10 2:00.3 Patrick Dann Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Allen Shapiro MK U17 FCSCC 2021-07-10 2:00.7 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Quinn Thomson MC U18 FCKC 2021-07-10 2:03.8 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Eva Looper WK u18 Burloak 2021-07-17 2:04.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Landon McQuarrie MC U17 FCKC 2021-07-10 2:05.2 Aaron Rublee Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Brin Nyvall WK U18 CRCC 2021-07-10 2:06.2 Patrick Dann Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Cameron James MK U18 Cobourg 2021-07-21 2:11.4 J. Fowlie Murray Canal
Lucas Williams MC u18 Burloak 2021-07-17 2:17.3 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Nathan Oryschak MC u18 Burloak 2021-07-17 2:17.3 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Thomas Bremmerman MC u18 Burloak 2021-07-17 2:19.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Keisa Bleiler WC U17 FCSCC 2021-07-10 2:25.6 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Teagan Tyrrell WC u18 Burloak 2021-07-17 2:26.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
 

 

Team Red Challenge #3: U18 1000m – all disciplines
First Name Last Name Discipline Age group Club Date of test/event Result  Coach Location of test Wind conditions 
Jason Burkholder MK u18 Burloak 2021-07-17 3:50.8 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Cormac Adams MK u18 Burloak 2021-07-17 3:50.9 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Devon Kinnaird MK u18 Burloak 2021-07-17 3:51.5 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Bryant Kelleway MK U17 RCKC 2021-07-10 3:56.3 Tessa Nagai Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Keegan Bateman MK U18 FCSCC 2021-07-10 4:03.6 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Quintin Neuls MK U17 KCKC 2021-07-10 4:07.1 Stan Marek Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Rowan Davison MK U17 FCSCC 2021-07-10 4:11.0 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Massimo Montanari MK u18 Burloak 2021-07-17 4:13.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Hunter Nyvall MK U18 2021-07-10 4:18.7 Patrick Dann Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Eva Looper WK u18 Burloak 2021-07-17 4:20.0 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Cassidy MacPherson WK U18 RCKC 2021-07-10 4:21.3 Tessa Nagai Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Kenji MacMartin MC U18 FCSCC 2021-07-10 4:22.2 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Charlie Toth MK U17 FCKC 2021-07-10 4:23.0 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Allen Shapiro MK U17 FCSCC 2021-07-10 4:26.9 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Brin Nyvall WK U18 CRCC 2021-07-10 4:28.4 Patrick Dann Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Quinn Thomson MC U18 FCKC 2021-07-10 4:29.4 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Landon McQuarrie MC U17 FCKC 2021-07-10 4:33.7 Aaron Rublee Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)
Lucas Williams MC u18 Burloak 2021-07-17 4:37.4 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Noah MacMartin MC U18 FCSCC 2021-07-10 4:37.8 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SE – 13km/hr – (Tail/Left)
Thomas Bremmerman MC u18 Burloak 2021-07-17 4:37.9 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Cameron James MK U18 Cobourg 2021-07-21 4:39.7 J. Fowlie Murray Canal
Teagan Tyrrell WC u18 Burloak 2021-07-17 5:09.6 Adam Oldershaw WIFC, Welland left wind
Keisa Bleiler WC U18 2021-07-10 5:13.9 Diane Tam/Laurence Chin Burnaby SSE – 13km/hr – (light tail/stronger left)